Facebook Business Manager Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sosyal Medya

11 Ekim 2017

Facebook, bireysel kişilerin varlığı kadar işletme hesaplarının da varlığı ile ön plana çıkan bir sosyal medya alanı olarak gösterilmekte. Gelirlerinin büyük bir çoğunluğunu bu hesaplar üzerinden elde eden sistem, bu grup içerisinde yer alan kullanıcıları özel bir statüye alarak kendilerine özel bir alan geliştirerek daha rahat dolaşım ve etkileşim sağlamalarını çalışmakta. Facebook Business olarak adlandırılan bu hesap türü, işletmelerin reklam yayınlayabileceği ya da yayında bulunan reklamlarını yönetebileceği, aktif olarak yayında bulunan sayfalarını kontrol edebileceği ya da var olan sayfaları için doğrulama hizmetleri verebileceği bir alan olarak tasarlanmış durumda. Sayfa ya da profiller için yapılabilecek tüm detaylı ayarlar kullanıcılara büyük ölçekte kolaylık sağlarken gelişmiş gönderi aracı zaman tüneli içerisinde oldukça büyük kolaylıklar sağlayabilmekte.

Facebook Business Manager kullanabilmek için öncellikle uygulamanın sayfasından kayıt işlemleri gerçekleştirmek gerekmekte. Kayıt olmak için herhangi bir şart, ücret aramayan Facebook bu hizmetini tamamen ücretsiz olarak sunmakta. Bireysel kullanıcılar için kapalı olan bu alan şu an için sadece ticari hesap ve profiller tarafından kullanılabilmekte. Kayıt işlemini başarı ile tamamlayan işletme profilleri bu alanda yabancılık çekmemeleri için de bir rehber hazırlayan reklam birimi, Facebook Business Manager kullanma klavuzu, reklam birimleri ve yönetimi, işletme hesabı ayarları, power editör gibi oldukça detaylı bilgilendirme alanları bulunmakta. Standart bir sayfa yönetiminde bulunan ayarların nasıl detaylı olduğunu bilirsiniz. Bunun üzerine eklenen onlarca üst düzey ayar ve özellikler Facebook Business Manager bölümünü oluşturmakta.

Eski sayfa yöneticisine alışık olan kişiler Business ayrıcalıklarına geçtikleri zaman biraz kendilerini kaybedebilir, alanın farklılığından şaşırarak yönetim panelini nasıl kullanacağını unutabilir. Yukarıda anlattığımız bölümde yer alan kullanma klavuzu bölümü alana biraz alışılmasını sağlasa da ilk başlarda bir yadırgama olduğunu söyleyebiliriz. Facebook Business Manager hesaplarından daha çok reklam faaliyetlerini yürüten ticari hesaplar, bu alandan daha detaylı reklam analizleri alarak daha detaylı hedef kitle belirleyebilmekteler. Bütçeyi daha doğru ve yerinde kullanabilmeleri, bu alan içerisinde var olarak aktiflik göstermelerini sağladığını söyleyebiliriz.