Facebook Instant Articles Nedir? Facebook Instant Articles Hakkında Bilgi

Sosyal Medya

17 Ekim 2017

Geçtiğimiz devreye giren fakat birçok kişi tarafından tam olarak bilinmeyen Facebook Instant Articles, şirketin piyasaya sürmüş olduğu gelir modellerinden birisi olarak karşımıza çıkmakta. Mark Zuckerberg tarafından oldukça titiz bir çalışma ile düşünülen bu proje, Google’ın sahip olduğu Adwors ve Adsense ikilisinin bir benzerini Facebook Instant Articles ile meydana getirmeye çalışıyor. Deneme aşamasında sadece ABD ve belirli başlı ülkelerde kullanılan bu özellik artık Türkiye’ye de resmi olarak gelmiş olup kazanç modelinden yararlanabilir hale getirildi. Articles modeli ile ilgili detaylı bilgiler yazımızın devamında yer alacağını tekrardan hatırlatmak istiyoruz. Unutmadan bu hizmet yalnızca Facebook sayfa sahiplerini ilgilendirmekte.

Facebook Instant Articles, tam anlam olarak anlık makale okuma olarak adlandırılabilmekte. Sayfa sahiplerinin internet siteleri aracılığıyla paylaştıkları makaleleri site adresine bağlanmadan Facebook üzerinden özel bir içerik olarak okumalarına olanak sağlamakta. Web sitelerinde bulunan içerikleri daha kolay bir şekilde görüntülenme olasılığı sağlayan bu sistem reklam görüntülenmeleri üzerinden sayfa sahiplerine gelir elde edebilmekte. Giderek kullanımı artan Facebook, bünyelerinde yer alan sayfa sahipleri ve web site sahiplerinden ekstre gelir elde etmeyi planlamakta. Bu şekilde yeni reklam modelleri de geliştirecek olması reklam alanından d yeni müşteriler elde etmesine katkı sağlamakta. Şu an için bu sistem sadece WordPress sistemi üzerinden kurulu internet adresleri ile bağlantı kurabilmekte.

Facebook Instant Articles, web alanından ziyade mobil kullanıcıları etki eden bir gelişim olarak gösterilmekte. Mobil alanında oldukça büyük bir kitleye sahip olan Facebook, kullanıcılarını üçüncü bir siteye yönlendirmekten ziyade bünyelerinde makale ya da haber içerikleri okumalarına olanak sağlayacak. Sistem RSS aracılığıyla internet sitesi içerisindeki içerikleri hızlı bir şekilde çekerek sistem içerisinde yer almasını sağlayacak. Kurulumunu sayfa sahipleri Facebook üzerinden öğrenebilir, gerekli bağlantıları sağlayarak başarılı bir kullanım sergileyebilirler. İnternet adresleri üzerinden gelir elde eden kişiler bu yöntem nedeni ile gelirlerinin düşeceğini düşünseler de aslında artabileceğini söyleyebiliriz. Yeni reklam birimlerinin nasıl olabileceği konusunda tam bir açıklama bulunmadığını söyleyebiliriz.