Facebook Lite Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal Medya

9 Ekim 2017

2015 yılında hayata geçirilen Facebook Lite, kısa sürede milyonlarca kişi tarafından benimsenmiş, birçok kişinin kullanmak istediği uygulamalar arasında ilk sırada yer almayı başarmıştır. Tamamen ücretsiz olarak sunulan bu uygulama, Facebook kullanıcıların düşük modelli ya da internet hızlarının düşük olması durumunda kullanılabilmesi için özel olarak geliştirilmiştir. Düşük özelliklere sahip cihaz kullanan kişilerin de platformları içerisinde yer olmasına olanak sağlayan yetkililer, bazı bölgelerde çekmeyen internet için de Facebook Lite uygulamasının kullanılabileceğini ifade etmekte. Bu gibi hususlara dikkat etmesi sonucunda milyonlarca kişi tarafından indirilen uygulama, son bir yıl içerisinde Facebook uygulamasından daha çok indirilerek büyük bir başarı yakalamış durumda.

Facebook Lite, yayınlandığı andan itibaren ilk 15 aylık süre içerisinde 100 milyon kişi tarafından indirilerek ilk başarısını elde etmişti. Son 6 aylık süre içerisinde platformla daha haşır neşir hale gelen uygulama bir anda 500 milyon barajını geçmiş ve bir anda Play Store’nin en popüler uygulamalarından birisi haline gelmiştir. Kullanıcılarının büyük bir kısmı Brezilya, Meksika, Endonezya, Filipinler ve Hindistan gibi ülkelerden oluşan Facebook Lite, Türkçe dahil 70 dili destekleyerek giderek gelişmeye devam etmekte. ABD dahil birçok ülke %G teknolojisini kullanırken ya da kullanmak için denemelerde bulunurken bazı toplulukların teknolojik gelişimleri maalesef bu kadar gelişmiş değil.

Dünya üzerinde halen birçok ülke 3G teknolojisini kullanıyor ya da 2G bağlantısı üzerinden internet erişimi kurmak durumunda kalabiliyor. Bu tip kişileri elinde tutmak, onların da Facebook alanında var olabilmesini sağlamak anca Facebook Lite gibi düşük veri hızına sahip uygulamalar aracılığı ile meydana gelebilmekte. Ana Facebook uygulaması kadar gelişmiş olmasa da Lite uygulaması kişilerin zaman tünellerini kontrol edebilmelerine, arkadaş, sayfa ya da grup paylaşımlarını görebilme, yeni gönderiler oluşturabilme özelliği tanımakta. Sadece video ve resim gibi yüksek internet trafiği oluşturacak nesneleri açmayan uygulama, Google Play’de yalnızca 1 MB boyutunda. Saniyeler içerisinde indirilip kurulabilmesi gibi özelliklere sahip olması kullanıcılar tarafından tercih edilebilmesine büyük katkı sağlayacağını söyleyebiliriz. Uygulamanın neredeyse şarj tüketimine olumsuz etki meydana getirmemesi kullanılmasına katkı sağlayan en büyük etmenler arasında olduğunu söyleyebiliriz.