Facebook Messenger Nedir? Facebook Messenger Hakkında Bilgi

Sosyal Medya

7 Ekim 2017

Google Play Store içerisinde 1 milyardan fazla indirme barajına sahip olan uygulamalar arasında yer alan Facebook Messenger, birçok kişinin kullanmakta olduğu uygulamalar arasında yer alıp tam olarak kullanım alanları bilinmeyen bir yapıya sahip olması ile ön plana çıkmakta. İlk etapta sadece online mesajlaşma uygulaması olarak tasarlanan Facebook Messenger, zaman içerisinde almış olduğu güncelleme destekleri ile alanında en popüler sistem olmayı başararak kullanıcıların işine yarayabilecek birçok ek özelliği de bünyesinde barındırabilmekte. Öncelikle Messenger kullanabilmek için kişilerin facebook hesaplarına gerek olmadığını, Messenger üzerinden açılacak hesap ile platform içerisinde sohbet edilebildiğini belirtmek istiyoruz.

Facebook Messenger kullanıcıları, mevcut konumlarını kullanarak bu konum üzerinden Uber taksicileri ile iletişime geçebilip taksi çağırabilmekte. Şu an için bazı ülkelere açılmış olan bu hizmet, test aşamasını tamamladıktan sonra tüm kullanıcılara açılarak hizmet vermesini planlamakta. Genel olarak kullanıcılar arkadaşları ile grup sohbetler yaparak vakitlerini bu yönde değerlendirmeye çalışmaktadır. Bu konuda da kolaylıklar sağlayan Facebook, Messenger sohbetlerini ayırarak grup ve bireysel sohbetleri birbirinden ayırmaktadır. Bununla birlikte bildirim konusu da özel ayarlamalar yapan Facebook Messenger, WhatsApp gibi sohbetleri 1 yıllığına kadar sessize alabilme olanakları sunabilmekte. Bununla beraber uygulama üzerinden ödeme yapabilme özelliği bulunduğunu belirten yetkililer, uygulama üzerinden birçok Facebook uygulamalarına ödeme yapabilme gibi olaylıklar sunuyor.

Geçtiğimiz yıllardan itibaren geçerli hale getirilen bir özellik uygulama üzerinden kişiler arasında para transferi yapabilme gibi ekstre bir özelliği de hayata geçirmekte. Yine bu özellikte deneme aşamasında olup sadece ABD vatandaşları tarafından kullanılabilmekte. Konuşma penceresini son zamanlarda özelleştiren Facebook Messenger, kullanıcılarına uygulama üzerinden renkli bir sohbet ortamı oluşturmaya çalışmakta. Uygulama üzerinden GIF gönderebilme hakkı sunan Facebook, arkadaşlar arasında eğlenceli GIF sohbetleri yapabilmelerini sağlamakta. Artı olarak birçok sosyal mesajlaşma servisinde kullanılan Emoji sistemlerine de hayat vererek platformun geliştirilmesine büyük oranda katkı sağlamakta. 1 milyar kullanıcıyı bir arada tutmanın zorluklarını ile cebelleşen şirket daha iyi etkileşim oluşturmak amacı ile sürekli gelişimlere ve değişimlere devam ettiğini söyleyebiliriz.