Instagram’da Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir?

Sosyal Medya

26 Eylül 2017

Sosyal medya ağları üzerinden reklam vermek son zamanlarda birçok işletme ve kuruluşun tercih ettiği, büyümek ve ürün satışlarını artırmak için kullandığı en büyük yöntemlerden birisi olarak gösterilmekte. Dijital reklam konusunda oldukça başarılı sonuçlar veren Instagram, işletmelerin en çok tercih ettiği reklam modellerini sunarak büyümelerine olanak sağlamakta. Instagram’da Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir sorusunun cevabını bu yazımız içerisinde detaylı olarak anlatacak olup güzel şekilde detaylandırmaya çalışacağız. Öncelikle bu alan içerisinde reklam verebilmek adına herhangi bir kısıtlama gereksinimi olmayıp her takipçiden her profil tarafından sıkıntısızca kullanılabilmekte. Diğer sosyal medya platformları gibi reklamlar konusunda seçicilik yapmayan Instagram, ortalama 2 saat içerisinde ürünlerinin reklamlarını başlatarak etkileşim almalarına olanak sağlamakta.

Instagram’da Sponsorlu Reklam verebilmek için öncelikle sahip olduğunuz profilin işletme hesabı olması gerekmekte. İşletme hesabı olan kişiler, atmış olduğu her görsel ve video altında “Tanıtımını Yap” seçeneğini görebileceklerdir. Bu bağlantıya tıklamaları durumunda reklamın ne şekilde görüntülenmesini isteyen kullanıcılar gerekli ayarlamaları gerçekleştirerek reklam için hedef kitle ve bütçe ayarlaması yapma aşamasına geçeceklerdir. Hedef kitle, reklamlar içerisinde en önemli aşama olup alınacak etkileşimin artmasına ya da azalmasına neden olabilmekte. Sponsorlu Reklam için hedef kitle ürün ya da profil ile alakalı olarak seçilmesi gerekmekte olup harici herhangi bir kitle dahil edilmemeye çalışılmalıdır. Bütçe, reklam veren kişilerin tercihlerine göre değişebilmekte olup minimum 1,5 TL’den başlatabilinmekte.

Instagram’da Sponsorlu Reklam yönetimi ve kontrolü Facebook üzerinden sağlanabilmekte. Facebook profillerine giren kişiler, üst bölümde yer alan Ayarlar bölümünden “Reklam Yöneticisi” bölümüne girmeleri gerekmektedir. Bu bölümde aktif reklamlar için harcanan bütçeyi, kalan bütçeyi, görüntüleme başına ödenen ücreti, tıklama başına ödenen ücreti, reklamdan toplam elde edilen bütçeyi rahatlıkla görebilmektedirler. İstenilmesi durumunda reklamları durdurabilen ya da silebilen kişiler, belirledikleri bütçeyi farklı bir görsel ya da video üzerinden devam ettirebilirler. Instagram’da Sponsorlu Reklam geri dönüşümü oldukça güzel, ürün ve eşya satımını artıran en büyük etmenler yer arasında gösterilmekte olup şirketlerin prestijli bir profil elde etmelerine olanak sağlamakta.