Ölünce Sosyal Medya Hesabına Ne Olur?

Sosyal Medya

20 Ekim 2017

Ölüm, insanlara nefesinden daha yakın olarak her an peşinden gelen bir gerçek olduğunu sürekli biliyor fakat bu durumu sürekli unuttuğumuzu söyleyebiliriz. Hayatımızın bir parçası olarak günümüzün neredeyse tamamını geçirdiğimiz sosyal medya hesapları yaşamımızı bütününü etkilemekte. Birçok insan, hayatlarının sona ermesi ile beraber sosyal medya hesaplarına neler olacağını düşünmekte. Bu sorunun cevabını yazımızın devamında açıklamaya çalışacağız. Türkiye, nüfus dağılı bakımından dünyada sosyal medya kullanım oranına sahip en büyük ülkeler arasında yer almakta. Sosyal medya hesapları üzerinden paylaştığımız her resim ve video aslında bizden sonra gelecek nesiller için birer dijital miras durumuna gelebilmekte. Ölünce Sosyal Medya Hesabınına Ne Olur sorusuna kişilerin ölümü ile beraber hesapların şifrelerinin de gideceğini bilen kişiler bu hesapların hangi şekilde nasıl yönetilebileceğini merak etmekte.

Ölünce Sosyal Medya Hesabına Ne Olur? sorusunu neredeyse tüm sosyal medya ağlarının sahipleri düşünmüş ki bazı önlemler almış durumdalar. Başta Facebook ve Gmail, kişilere hesaplarını üçüncü bir şahsa miras bırakabilme olanağı sağlamakta. Ayarlar bölümünden seçeceğiniz arkadaş ya da arkadaşlar ölümünüz durumunda hesabınıza erişerek bunu Facebook ve Gmail’e bildirerek profilinizde durumunuz ile ilgili bir gönderi atılmasına olanak sağlıyor. Henüz sık kullanılan Twitter, Instagram ve Snapchat gibi uygulamalar bu duruma kayıtsız kaldığını, herhangi bir miras işlemleri yürütmediği ifade edilmekte.

Twitter, Instagram ve Snapchat içerisinde kullanılan hesaplar 6 ay boyunca aktivitesiz bir şekilde kalması durumunda sistem otomatik olarak bu hesapları tamamen kapatmakta. Ölünce Sosyal Medya Hesabınına Ne Olur? sorusunda yakınlarınız da devreye girebilir, hesapların de aktivite olması için sosyal medya yetkilileri ile iletişime geçebilir. Günümüzde 2 milyara yaklaşan üye sayısı ile Facebook bu konuya en çok değer veren platformlar arasında yer almakta. 15. yılını kutlayacak olan facebook, aktif olan kayıtlı kullanıcılarının bir kısmının vefat ettiğini bildiğini, bu durumun tam olarak netleşebilmesi için vefat eden kişilerin yakınlarının kendileri ile iletişime geçmeleri gerektiğini ifade etmekte. Ölünce Sosyal Medya Hesabınına Ne Olur? sorusunu cevapladığımızı düşünüyor, gerekli adımların yukarıda yer aldığını belirtmek istiyoruz.