PUBG Nedir? Anlık Oyuncu? Satış Rakamları?

Oyun

10 Eylül 2017

PlayerUnknown’s Battlegrounds olarak adlandırılan, oyuncular tarafından PUBG olarak kısaltılan oyun, 2017 yılının en yüksek çıkı yapan video oyunlarından birisi olarak gösterilmekte. Bluehole firması tarafından geliştirilen ve geliştirilmeye devam eden oyun, 6 ay gibi kısa bir sürede oyun dünyasını darmadağın ederek tüm istatistik verilerin değişmesine neden olmuştur. Steam üzerinden ücretli olarak satılan oyun, ücretine rağmen oyuncularının dikkatini çekmeyi başararak büyük takdirler kazanmayı başarmıştır. PUBG oyununda oyunlar en fazla 100 kişiden oluşmakta olup oyuncular büyük bir harita içerisinde uçakla atılıp yaşam mücadelesi vermelerine zorunlu tutulmakta. Uçaktan paraşüt yardımı ile haritanın çeşitli bölgelerine düşen oyuncular, belirli noktalarda bulunan evler içerisinde silah, zırh gibi ekipmanlar elde ederek  rakiplerini öldürmeye çalışmaktadır.

PUBG Oynanışı

Oyun içerisinde bulunan harita, oyuncuların gelişimine kadar sabit bir büyüklükte olup sonrasında belirli aralıklarla küçülerek oldukça dar bir alana kadar oyuncuları bir araya getirmektedir. Daralan alan dışında kalan oyuncular, sistem tarafından öldürülerek saf dışı bırakıldığını, alan içerisinde kalan oyuncuların mücadelelerine devam ettiklerini söyleyebiliriz. İlk olarak 23 Mart 2017 yılında satışa sürülen PUBG, Haziran ayının sonuna doğru 4 milyondan fazla satış yaparak oldukça güzel bir başarı elde etmiştir. Steam üzerinden çıkış yapan oyun 69 TL satış tutarına sahip olmakla birlikte oyun alanını kısa süre içerisinde oldukça geniş alanlara yaymayı da başarmıştır. Playstation 4 ve Xbox platformlarında da yer alan oyun birçok oyun uzun dönemlerdir ellerinde tuttukları liderliklerini ele geçirmeyi başarmıştır.

PUBG Gelişimi

Twitch TV içerisinde yaklaşık 1 yıldır anlık oyuncu sayısınıdaki liderliğini elinde bulunduran League Of Legends oyunu geçtiğimiz hafta 1 milyon izleyici ile sıralamasını PUBG’ye bırakmak durumunda kalmıştır. Son gelen güncellemelere göre anlık oyuncu sayısı sadece Steam üzerinde 1 milyon olan oyun CS:GO, League Of Legends, Overwatch, Dota 2 gibi popüler oyunların oyuncularını ele geçirmeyi başarmıştır. 69 TL gibi bir ücrete satın alınmasına karşın oyuncu kazanma potansiyelinde de ücretsiz oyunlara göre oldukça hızlı olan PUBG, Espor alanına da giriş yaparak bu alanın gelişmesine ve büyümesine oldukça büyük katkılar sağlayacak gibi görünüyor. 6 ay gibi kısa bir sürede bu başarıyı yakalamsı geleceği ile ilgili tahminler yaparken korkmamıza neden oluyor.