Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Ne İş Yaparlar? Kimler Olabilir?

Sosyal Medya

2 Ekim 2017

Sosyal medya, insanların hayatlarının parçası olmaya devam ederken bu alan ile ilgili oldukça farklı meslek gruplarına da can verdiği görülmüştür. Birçok kişi internet alanında var olan iş alanlarına giriş yaparak kendisini geliştirmekte ve yenilen dünya içerisinde kendisine bu alan içinde maddi gelir olanakları bulmaya çalışmakta. Sosyal Medya Uzmanı da bu alanda var olmuş en popüler meslek grubundan bir tanesidir. 2000’li yıllardan itibaren yavaş yavaş temelleri atılan bu meslek grubu ilk başlarda internet site sahiplerine verildi. O yıllarda oldukça kısıtlı sayıda bulunan kişisel internet sitelerinin sahipleri, atmış oldukları bu adım sonucunda kendilerini Sosyal Medya Uzmanı olarak adlandırmış yeni bir meslek olarak görülmüştür.

Belirli bir online çevreye erişen kişiler, dijital ajanslar kurarak sahip oldukları kitleleri markaların tanıtımı için kullanmaya başladılar. Dijital ajanslar, elde ettikleri büyümeler sonrasında birçok kişiyi Sosyal Medya Uzmanı olabilmek adına işe alıp onlara sektörü öğretip neler yapabilecekleri ile ilgili dersler, bilgiler verdiler. Reklam ve tanıtımdan oluşan bu serüven, kitleler tarafından dikkat çekebilmek adına görsel grafiklerle süslenmiş, dijital reklamlar ile taçlandırılarak raporlar haline getirilmiştir. İlk etapta takipçi kitlesi fazla olan kişiler bu alanda işe alınırken sosyal medya alanını doğru kullanıp az bütçe ile fazla etkileşim alan kişilerde uzman olarak görülmeye başlandı. Birazdan maddeler halinde Sosyal Medya Uzmanı olarak adlandırılan kişilerin görev ve sorumluluklarından bahsedeceğiz.

  • Anlaşma yaptığı firmaya ait tüm sosyal alanlarda hesap açarak gerekli şekilde düzenlemeleri sağlamak.
  • Tüm sosyal medya hesaplarını takip ederek firmanın bağlı bulunduğu alana göre stratejiler geliştirir, firmaya gerekli bilgilendirmelerde bulunur.
  • Firmaya ait ürünleri sosyal paylaşım haline getirerek özel grafik işlemlerinde bulunur.
  • Rakip analizi yaparak rakiplerin ne gibi tanıtım ve medya stratejisi uygulamak istediğini belirler ve buna uygun üst tanıtım ve reklam çalışmaları yapmak.
  • Firmaya ait blog siteleri açarak ürünler hakkında tanıtıcı yazılar hazırlayarak, dijital alanlarda reklam tanıtımları gerçekleştirmek.
  • Mesleğine uygun gelişmeleri takip ederek kendisini geliştirmek. Bunlar temel görevler olup yerine getirilmeleri durumunda oldukça güzel maaşlar alabildiklerini söyleyebiliriz.