Trend Topic Nedir? Trend Topic Nasıl Olunur?

Sosyal Medya

17 Eylül 2017

Twitter kullanıcılarının son yıllarda sıklıkla duyduğu Trend Topic, bugün konumuz olup hakkında merak edilen tüm bilgilerin yazımızın devamında yer aldığını belirtmek istiyoruz. Dünyanın en büyük mikro blog servislerinden birisi olarak gösterilen Twitter, kullanıcılar tarafından gönderilen içerikler içerisinde en çok kullanılan anahtar kelimeleri listeleyerek anasayfanın belirli bir köşesinde sabit olarak tutmaktadır. Platforma giriş yapan kişiler, gün içerisinde Twitter’da nelerin konuşulduğunu, hangi konuların gündem haline geldiğini bu bölümden rahatlıkla öğrenebilmekteler. Özellikle haberleri yakından takip eden kişiler için oldukça önemli bir özellik olan Trend Topic, halen birçok kullanımı tarafından gizemli olarak görülmektedir.

Trend Topic verileri sadece bireysel kullanıcıları ilgilendirmeyip kurumsal firmaların ve reklam vermek isteyen şirketlerin de ilgisini çekmektedir. Kurumsal şirketler, ürünleri ile ilgili bir reklam verip bunu TT listesine sokmayı başardıkları andan itibaren tanınırlık dereceleri daha da artmakta olup takipçi sayılarında ciddi artışlar meydana gelmektedir. Etkileşim bazında oldukça büyük etkisi bulunan bu alanın özelleştirebilir olduğu da görülmektedir. Kullancılar, Trend Topic bölümünü isterlerse Dünya bölümüne getirerek gün içerisinde global olaylardan elde edilen etiketlerin listelendiklerini görebilirler. Bunun haricinde ülke bazında ayarlanabilen bu bölüm şehir ya da bölge olarak da ayarlanabilmekte. Oldukça değişken özellikleri bulunan bu alan özellikle analist kişilerin işlerine büyük oranda yaramaktadır.

Trend Topic Nasıl Olunur?

TT listesine girmek oldukça zor olduğunu, bu listeye girebilmek adına oldukça büyük bir kitle ya da yardımcı araçlardan faydalanmak gerektiğini belirtmek istiyoruz. Belirli bir hastag ya da anahtar kelime üzerine atılan tweetler sayılarına bakılarak TT listesi içerisine dahil edilmekte. Bu nedenle atılan her bir tweet ya da Retweet işleminin oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek takipçili hesaplar, kitlesinin nazına giderek oldukça kısa bir sürede TT işlemlerini başlatabilirken bu alanda yeni olan hesaplar daha çok aracı kuruluşlara başvurmaktadır. Sosyal medya şirketleri, ellerinde bulunan milyonlarca bot twitter hesabı üzerinden tweetler göndererek 15 20 dk gibi bir sürede istenilen bir konu ya da gönderiyi TT listesi içerisine dahil edebilirler