Tumblr Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Sosyal Medya

1 Ekim 2017

Sosyal medyanın farklı bir yüzü olarak gösterilen Tumblr, son zamanlarda birçok kişi tarafından merak edilmekte olup kullanım amacına ilişkin araştırmalar yapılmakta. İlk başlarda Twitter alanına benzetilmesi oldukça dikkat çekmiş olup birçok kullanıcı tarafından incelenmesine olanak sağlamıştır. Oldukça sıradan bir yapısının olması 20’li yaşlarda bulunan birçok gencin bu alan içerisinde varlık göstermesine olanak sağlamıştır. Mikro blog alanda faaliyet gösteren bir yapı olması Tumblr ile Twitter’ın karıştırılmasına neden olmakta. Hatta birçok kişi bu alanın Twitter’ın kopyası olarak görmekte olup projenin çalıntı olması ile de suçlamıştır. Gerçeğe gelecek olursak; böyle birşeyin olmadığını, her iki alanın da oldukça farklı yapılara sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Tumblr, birçok sosyal medya sitesi gibi sahip olunan profil içerisine fotoğraf, video ve gönderi paylaşma olanağı sağlayan bir oluşumdur. Aynı zamanda bağlantılı olduğu birçok sosyal medya servisine de eş zamanlı paylaşımda bulunarak takipçilere eş zamanı paylaşımlarda bulunabilirsiniz. 2007 yılında kurulan Tumblr, kuruluş sürecinin daha 2. haftasında iken 75,000 kullanıcıya ulaşmış ve bir anda yükseliş yakalamıştır. Bununla beraber sadece ABD içerisinde 15 milyondan fazla kullanıcısı bulunan bu ağ, dünya üzerinden de birçok kullanıcısı bulunmaktadır. 2012 yılına kadar reklam barındırmayan sistem, kullanıcılara özel olarak hazırlanan profiller içerisindeki temaların satışlardan gelir elde etmiştir. Bu sürecin sonunda özel reklam almaya başlayan şirket, bir anda reklam verenlerin ilk tercih ettiği noktalar arasında yer almıştır.

Tumblr, diğer sosyal medya uygulamaları gibi her üyesine bir profil vererek o profil üzerinden paylaşım yapma hakkı tanımakta. Gönderilen her gönderi blog olarak adlandırılmakta . Twitter gibi Retweet işlemi bulunan bu alanda kişiler beğendikleri bir içerik, fotoğraf ya da videoyu ReBlog işlemi yaparak kendi profillerine paylaşabilirler. Genellikle kullanan kişilerin yaş aralığı 19 ile 24 arasında olmakta olup yazar, şair, söz yazarlarının fenomenlikleri görülmekte. Kendisine özel oldukça güzel bir alan kuran Tumblr, kuruluşundan 10 yıl geçse de halen birçok kişi tarafından bilinmemekte olup kullanıcı sayısını belirli bir orana sabitlemiştir. Kullanıcıları bu durumdan oldukça memnun olup sessiz ve sakin bir ortamda takılmaktan oldukça memnun görünmekteler.