fbpx
pull-icon
logo-mobile

Main Links

Ziyaretçi

Merhaba!

Bakiye Al!

Menü

Seçenekler

Giriş Yap Kayıt Ol

Tweetdeck Nedir? Nasıl Kullanılır?

Anasayfa / Blog / Tweetdeck Nedir? Nasıl Kullanılır?

Tweetdeck Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sosyal Medya

14 Eylül 2017

Twitter’ın sağladığı olanaklardan birisi olarak gösterilen deck, tamamen ücretsiz olup bir araya gelen profillerin büyümelerine, gelişmelerine olanak sağlayan bir sistem olarak gösterilmekte. 2011 yılından öncesine kadar bağımsız kişilerce kurulan bu oluşum oldukça kısa sürede popüler hale gelmiş ve Twitter tarafından satın alınmıştır. 40 milyon dolara satın alınan platform, çoklu hesap kullanan kişilerin hesaplarını kolay bir şekilde yönetebilmelerine olanak sağlamakta. Son zamanlarda kullanımı giderek artan Tweetdeck kullanımında tek bir kişi hesaplarını ekmekten ziyade belirli kurallar getirerek onlarca kişinin hesaplarının yönetimini tek bir panel içerisinden yürütmekteler. Bu sayede eklenen her profil kendi gelişimlerini oldukça kısa bir sürede gerçekleştirerek yüksek sayıda takipçi erişimlerine ulaşabilmekte.

Tweetdeck Gruplarına Katılımın Kuralları

Her deck sahibi, oluşumun içerisine girecek kişiler için ayrı ayrı kurallar koymaktadır. Örnek olarak 30 kişiden oluşacak Tweetdeck grubunda yer almak için minimum 10,000 takipçiye sahip olmak gerekmekte. Grup içerisinde yer alan atmış oldukları tweetler içerisinde eğer hastag ya da link gibi etmenler bulunuyorsa bu paylaşımların Retweet işlemleri yapılmaz, sürekli olarak link ve hastag paylaşımı yapan hesapların deck üyeliklerine son verilmekte. Her hesap, gün içerisinde atmış oldukları tweetlerden maksimum 3 adetine Retweet attırabilmektedir gibi kurallar grup üyeleri tarafından kabul edilmeleri durumunda işlemler başlatılabilmektedir.  Bu gibi kuralları olan gruplara katılmak için önceden kesinlikle okumalı ve duruma göre kabul etmeniz gerekmektedir.

Tweetdeck gruplarına katılmak isteyen kişiler, deck katılımlarını kabul etmeleri durumunda deck sahiplerine kendilerine özel şifre ve mail oluşturmalarını isteyebilirler. Kişilere verilen mail ve şifreler ile giriş yapan kişiler grup içerisine dahil olarak kullanıma başlayabilirler.

Tweetdeck Mantığına Gelecek Olursak

Tweetdeck içerisinde örneğin 30 kişi bulunuyor varsayalım. Her kişinin 10,000 takipçisi var ise toplamda grup içerisinde 300,000 takipçi bulunmaktadır. Grup üyeleri atmış oldukları her tweet’i Retweetlemek istediklerinde anlık olarak paylaşım 300,000 kişi tarafından görüntülenmekte olup erişimlerini saniyeler içerisinde katlayabilmekte. Retweet sayısı ve beğeni sayısında meydana gelen artışlar nedeni ile tercih edilen bu sistemler, özellikle ticari ya da haber sitelerinin Twitter hesapları için oldukça faydalı olarak görünmekte.


Yorumlarİlan Oluştur!