Twitch Nedir? Nasıl Yayın Yapılır? Twitch Partnerliği Nedir?

Sosyal Medya

5 Ekim 2017

Video izlenme üzerine kurulmuş olan Twitch, oyun alanında video çeken kişilerin videolarını canlı olarak yayımladığı bir platform olarak gösterilmekte. Yayıncılar, açmış oldukları yayınlar üzerinden de para kazanmakta olup gerçekleştirdiği bu çalışmalardan ötürü kazanç elde etmekte. Yayıncılar, açmış oldukları yayınları bu alanda yayımladığı gibi kitle kazanabilmek adına Youtube alanında da yayınlayarak hem kitlelerini büyütmekte olup kazançlarını çifte katlamaktadır. Son zamanlarda birçok yayıncı, Youtube üzerinden yüklemiş olduğu videolardan telif yemekte olup yapımcı firmalardan cezalar yemekte. Bu durum, yayıncılar için alternatif olarak yayınlarını açabilecekleri ya da yayımlayabilecekleri alan arayışlarına sokmuştur. Twitch, bu alanda ihtiyaçları karşılayarak sunmuş olduğu olanaklar birçok kişinin ihtiyacını doğru bir şekilde karşılayabilmekte.

Twitch, her geçen gün büyümeye devam etmekte olup şu an için en az 1 milyon üyeyi bünyelerinde barındırmakta. Günlük olarak en az az 3 milyon kişi bu platform üzerinde video izleyerek abone oldukları kişilere destek olabilmekte. Herhangi bir oyun kanalına abone olmak isteyen kişiler, yayıncı kişinin belirlediği oranda abonelik ücretini vererek bir nevi katkı sağlamakta. Bununla beraber yayıncıların açmış olduğu yayınlar sırasında da bağış sistemi olduğunu belirterek kişiler istedikleri oranda ücreti Twitch üzerinden yayıncılarına gönderebilmekte. Birçok ülkede aktif olarak kullanılan sistem, Türkçe olmak üzere sistem üzerindeki dillerin tamamını desteklemekte.

Twitch, başta masaüstü Windows bilgisayarlar olmak üzere MacOS, Playstation 3, Playstation 4, ve Xbox 360 platformlarını destekleyerek anlık olarak video kayıtlarına olanak sağlamakta. Yayınlar sırasında edinmiş olduğu ekipmanları kullanarak mikrofon gibi sistemleri entegre edebilmekteler. Birçok kişi Twitch ile Youtube arasında ne gibi farklılıklar olduğunu sormakta. Youtube üzerinden yayın yapabilmek ya da video yükleyebilmek için bazı sınırlamalar getirirken Twitch üzerinden herhangi bir sınır bulunmadan 24 saat yayın yapabilme olanağı sağlanmakta. Başta FPS oyunları olmak üzere tüm oyun türlerinin kategorisini açan sistem, tüm yayıncılarına kapılarını açarak kitle edinmelerine olanak sağlamakta. Yayın açabilmek için internet hızının biraz iyi olmasını dile getiren yetkililer, mikrofon gibi ekipmanlar edinmeden bu alana girmemelerini tavsiye etmekte.