Twitter, 140 Karakter Tweet Gönderim Sınırını Değiştirdi!

Sosyal Medya

28 Eylül 2017

İnternet üzerinden gerçekleştirilen girişimler, sahiplerine oldukça kısa süre içerisinde milyonlarca dolar gelir sağlamış, alanlarında bir numara olmalarına katkı sağlamıştır. Sosyal medya alanında kısa sürede tutunan projeler genellikle özgünlüğü ve daha önce hayata geçirilmemiş projeler olmalarından dolayı kazanç sağlamakta olup kullanıcıların beğenilerini kazanmakta. Twitter, bu alan içerisinde kendisine özgü olarak oluşturduğu yapısı ile mikro blog alanına giriş yapmış ve sosyal medyanın haber ajansı olarak faaliyetlerde bulunmaya başlamıştır. Kısa sürede yakaladığı 100 milyondan fazla kullanıcı birkaç yıl içerisinde milyar dolar edeblecek bir şirketin oluşmasına katkı sağlamıştır. Facebook ve Instagram gibi bu alanın da kitlesi oldukça farklı olup diğer alanlardan sıkılmış, bunalmış, Twitter’ın sessizliği ile kendisini huzura kavuşturan kişilerce donatılmıştır.

Twitter içerisinde durum ya da anı paylaşmak diğer sosyal alanlara göre oldukça sınırlandırılmış, kullanıcılara tanımlanan karakter sınırı dahilinde postlar göndermelerine olanak sağlanmıştır. Kurulduğu günden bu yana 140 karakter içerik ekleyebilme hakkına sahip olan kişiler, oldukça kısıtlı bir alan içerisine gönderilerini sığdırmak durumundaydı. Bazı hesaplar için sorun olmayan karakter sınırlandırılması, anlatılmak istenilen bir konu ya da durumun parça parça, birden fazla tweet ile anlatılmasına olanak sağlamakta idi. Bazı kullanıcılar, kullanım amaçları gereği oldukça uzun metinler göndermek durumunda kalmaktaydı. 140 karakter sınırının bulunmasından yakınan kişiler, yıllar boyunca Twitter’ın uygulamış olduğu bu konuya tepki göstermekte olup ara ara şikayetlerde bulunmakta idi.

Güncellemenin Yayınlanma Tarihi

Gelen istek ve talepleri değerlendirme kararı alan Twitter yetkilileri, dün gece aniden duyuru yapmaya gerek duymadan karakter sınırlamasında değişiklik meydana getirdi. Gelen güncellemenin ardından karakter sınırını 140’dan 280’e yükselten yetkililer, yeni güncelleme ile ilgili 280 karakter uzunluğuna sahip ilk gönderilerini de paylaştılar. Şu an için halen birçok kullanıcı platformu 140 karakter üzerinden kullanmakta olup yeni güncelleme her ülkeden sadece belirli bir kesim tarafından deneme olarak kullanılabilmekte. Süresi belirli olmayan deneme sürecinin tamamlanması ile herkese açık hale gelecek bu gelişme şimdiden birçok kişinin heyecanlanmasına, uzun uzun gönderiler yayınlamasına olanak sağlayacak gibi görünüyor. Güncelleme geldiğinde bu konuyu güncelleyerek ne gibi değişiklikler meydana geldiğini belirtmeye çalışacağız.