Yazılımcılar İçin En iyi Açık Kaynak Kodlu 10 Video Oyunu

Oyun

6 Eylül 2017

Neden Açık Kaynak Oyunları?

Her şeyden önce, çeşitli derecelerde açık kaynaklı yazılımları vardır. Bu yazı için basitleştirilmiş bir tanım kullanacağız: halkın kaynak kodunu indirmesine izin veren herhangi bir oyun bir “açık kaynak oyunu”dur.  Yani yazılımcılar tarafından geliştirilebilen oyunlar.

1- 0 AD

Windows, Mac ve Linux için kullanılabilir.

Gerçek zamanlı strateji (RTS) oyunudur. Temel yapı, birim eğitimi, teknoloji ağaçları ve muharebe dahil olmak üzere bir RTS’nin tüm zımbaları vardır. 12 uygarlığın birinde oynayabilir ve her oyun üç aşamada ilerlenir: Köy, Kasaba ve Şehir.

2- Alien Arena

Alien Arena , eski CodeRED: Alien Arena , Quake ve Unreal Tournament’ın damarlarında hızlı tempolu, çok oyunculu, birinci şahıs bir tetikçi oyunu. Nesnel tabanlı oyun modları mevcut olmasına rağmen, çoğunlukla fragging ile ilgilidir (rakiplerinizi öldürüyor). Ve rekabetçi iseniz, global istatistik lider tablosunu seveceksiniz.

3- Armagetron Gelişmiş

Armagetron Advanced , Tron’un çok oyunculu 3D klonudur. Bir duvar izi bırakan bir “ışık devri” etrafında dolaşıyorsunuz ve amacınız hata yapmadan önce düşmanlarınızı çarpıtmaktır. Basit ama eğlenceli, ve onu daha da güzelleştiren üç oyun modu var.

 

4- Freedoom

Freedoom, Doom’un açık kaynak kodlu bir klonudur. Doom’un kaynak kodu da açıktır, ancak varlıklar (grafik ve sesler gibi) hala lisanslıdır. Freedoom, oyunun “gerçekten” açık kaynak ve ücretsiz olmasını sağlayacak ücretsiz içerik bölümünü yaratmayı amaçlıyor.

5- Minetest

Windows, Mac, Linux ve Android için kullanılabilir.

Şişirilmiş fiyat etiketini ödemeden Minecraft oynamak ister misiniz? Veya Minecraft’ın gelişim vizyonu ve yönünden mutsuz musunuz? Check out Minetest, oyunun köklerine döndüren bir açık kaynak kodlu bir klon.

6- OpenRA

Age of Empires ve Warcraft , Command & Conquer geri 1990’larda ilgi odağı haline gelen gerçek zamanlı strateji oyun türünün benzeridir. Red Alert tartışmasız bugüne kadar serideki en iyi oyundu sadece nostalji faktörü için değil.

7- Sauerbraten

Sauerbraten, ilk ve en iyi açık kaynaklı birinci şahıs atıcılardan biridir. Her şey ölüm maçındadır. Tek oyuncu ve çok oyunculu modlarda oynatılabilir.

Sauerbraten’in dezavantajı mı var? Günde birkaç düzine eş zamanlı oyuncu çevresinde pik yapan küçük bir oyun alanı ve 2013’te piyasaya sürülen en son güncelleme ile etkin olmayan bir gelişme.

 

8-  SuperTuxKart

Windows, Mac ve Linux için kullanılabilir.

SuperTuxKart , Mario Kart’ı alıp bütün karakterleri açık kaynaklı maskotlarla dönüştürebileceğiniz bir oyun. Oyun basit bir yarış. Tek oyuncu ve çok oyunculu, artı çeşitli alternatif modlarda (Örneğin, Savaş ve Zaman Denemesi) oynayabilirsiniz.

9- The Dark Mod

Windows, Mac ve Linux için kullanılabilir.

The Dark Mod, kült klasik Hırsızı anımsatan birinci sınıf bir gizli oyundur . Karanlık bir fantezi dünyasında, gardiyanlar tarafından yakalanmaktan kaçınırken diğer hırsızlık eylemleri arasında mal çalması gereken bir hırsızı kontrol edersiniz. Çok sayıda tekrarlanabilirlik ile kalp atış eğlencesi sunar.

 

10- Ryzom’un Destanı

Windows, Mac ve Linux için kullanılabilir.

Ryzom gibi şöhreti iddia eden ve açık kaynak kodlu olan pek MMORPG oyunu yok. Dinamik ortamlara sahip sınıfsız bir sistemi barındıran bu ücretsiz MMORPG oyunu, özgür oyunların yüksek kaliteye nasıl ulaşabileceğinin parlak bir örneğidir.