LOL Hesap Satışı Yasak Mıdır? Hesap Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İlk defa 2009 yılında oyuncuların karşısına çıkan LOL (League of Legends), bugün MOBA tarzının mihenk taşı oyunlarından biri olarak varlığını sürdürüyor. Birçok oyuncu daha üst seviye özelliklerle oynamak, efsanevi bir karaktere dönüşmek ve oyunda önemli dereceler elde etmek için LOL hesabı satın alıyor veya satıyor. Peki, LOL hesap satışı yasak mıdır? LOL hesabı alırken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Olaya farklı bir pencereden bakacak olursak; bilgisayar oyunlarının hepsi birer yazılımdan ibarettir ve tüm yazılımların tek bir ortak amacı vardır: kâr elde etmek yani, para kazanmak… LOL da bir bilgisayar yazılımı/oyunu olarak kendi sunucu masraflarını karşılamalı ve kâr eden bir yazılım olarak varlığını sürdürmelidir. Bu gayeye ulaşabilmesi için ise kullanıcıların karşısına kimi engeller çıkarmalıdır. Hesap alım satımı bunun en kolay yollarından biridir.

LOL Hesap Satışı Yasak Mı?

Riot Games’in Kullanım Şartları Sözleşmesi’nde yer alan ibareye göre hesap satışı şu şekilde özetleniyor:

“Size temin edilen hesap size özeldir ve Riot Games, kullanıcı hesaplarının devrini kabul etmez ve kesin olarak yasaklar. Herhangi bir hesabı satın almayacaksınız, satmayacaksınız, hediye olarak vermeyeceksiniz ve alım satımını yapmayacaksınız ve böyle bir teklifte bulunmayacaksınız ve bu yönde girişimler hükümsüz ve geçersiz olacaktır. (İşbu Sözleşmede kesin olarak izin verilmedikçe veya Riot Games tarafından kesin olarak onaylanmadıkça) Hesabınızın ve/veya giriş bilgilerinizin tarafınızca başkasına verilmesi, hesabınızın askıya alınmasına veya feshine yol açabilir.”

Bu paragrafa göre resmi olarak LOL tüm kullanıcılarına hesap devrine ilişkin katı bir uygulama getiriyor. Göz önünde bulundurmamız gereken nokta ise bunun sadece LOL’e özel olmadığıdır. Başta Facebook, Instagram, YouTube ve Google olmak üzere majör tüm şirketler hesap alım satımının önüne geçilmesi adına bir ek maddeyi kullanıcı sözleşmelerine iliştirirler. Bunun birkaç farklı nedeni vardır:

  • Şirket kendini korumaya almak ister:
  • LOL Hesap alım satımları her zaman güllük gülistanlık ilerlemeyebilir. Sıradan fiziksel bir ürünün alışverişinde olduğu gibi anlaşmazlıklar çıkabilir. Bu durumda yetkili mercii Riot Games olduğu için tüm bu işlemlerle teker teker uğraşması gerekir (hem otorite hem de yasal muhattap olarak). Milyonlarca üyenin hesap alış satışında ara bulucuk yapmak inanılmaz bir iş yükünü de yanına getirecektir ki, LOL bu nedenle yasal açıdan kendini güvenceye almaktadır.
  • Şirket daha çok kazanmak ister:
  • Hesap alış satışları üyeler için zahmetsizce yüksek özelliklere sahip olmak anlamına gelir. Bu arada parayı kazanan ise sadece hesap alım satımını gerçekleştiren taraflar olur. Riot Games’in ve dolayısıyla LOL’ün bundan elde ettiği herhangi bir fayda/gelir yoktur. Fakat zararı olduğu kesindir! (Bir aşağıdaki maddeye bkz)
  • Şirket yalnızca kendisi kazanmak ister:
  • Hesap alım satımının yapılmadığı bir platformda oyuncuların kendi çabalarıyla gelişmiş karakterler edinmesi gerekir. Yani, oyunda saatlerinizi, günlerinizi ve aylarınızı geçirmeniz gerekir. Bu sistemde (yazılıma) ciddi bir oyuncu potansiyeli varolacağı için oyun içi satın alımlar yoluyla şirketin sürekli kâr elde edeceği anlamına gelir.

Şimdi, siz LOL’ün sahibi olsaydınız hesap alım satımına izin verir miydiniz?

LOL hesap satışını anlarsa ne yapar?

LOL’un kendi başına milyonlarca hesap arasından sizin hesabınızın satın alındığını anlaması sandığınız kadar kolay değildir. Ticket ile satışın bildirilmesi veya gerçekten şüpheli durumların açığa çıkması gerekir. Böyle bir durumun yaşanması halinde tüm insiyatif sahibi Riot Games’dir ve uygulayacağı yaptırım hakkını saklı tutmaktadır.

Resmiyetin dışında bir yanıt arayanlar için: LOL hesabınızı askıya alabilir, ilgili görüşmelerden sonra hesabınız teslim edilebilir veya satışın gerçekleştiğinden emin olması durumunda hesabınızı tümüyle kapatabilir.

LOL Hesabı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Hesabı olabildiğince güvenilir kişilerden temin etmeye özen gösterin.
  • Hesabın bağlı olduğu e-posta adresini değiştirme yöntemiyle devralmak önemli bir risktir. Hesabı e-posta adresiyle birlikte devralmak daha risksiz bir yöntem olarak öne çıkmaktadır.
  • Hesabı satın aldıktan sonra şifrenizi sıfırlayın ve hesap şifre sıfırlaması esnasında özel bir prosedür olarak uygulanan 20 gizli sorunun yanıtını alıcıdan talep edin. Bunların doğruluğundan emin olun ve gerekli kontrolleri yapın.
  • Hesabı satın alacağınız kişiyle kişisel bir bağ kurun. Adı ve soyadı, aktif sosyal medya profilleri ve cep telefonu numarası gibi geçerli bilgilere sahip (gerçek kişi) olduğundan emin olun.
İçindekiler